Odgajanje mentalno snažne djece koja su sposobna da se nose sa stvarnim izazovima zahtijeva od roditelja da se odreknu nezdravih – a opet popularnih – roditeljskih praksi koje djeci oduzimaju mentalnu snagu. Naravno, pomoći djetetu i u izgradnji mentalnih mišića nije lako – roditelji trebaju biti i mentalno jaki. Gledati djecu kako se “muče”, tjerati ih da se suoče sa svojim strahovima i držati ih odgovornima za svoje greške je teško. Ali to su vrste iskustava koja su djeci potrebna da postignu svoj najveći potencijal.
Svaki roditelj svom djetetu želi najbolje. U tom nastojanju često pravi greške koje se u budućnosti mogu negativno odraziti na dijete kako u razvojnom tako i u svakodnevnom životu.
Odgajanje mentalno snažne djece koja su sposobna da se nose sa stvarnim izazovima zahtijeva od roditelja da se odreknu nezdravih – a opet popularnih – roditeljskih praksi koje djeci oduzimaju mentalnu snagu.
Naravno, pomoći djetetui u izgradnji mentalnih mišića nije lako – roditelji trebaju biti i mentalno jaki. Gledati djecu kako se “muče”, tjerati ih da se suoče sa svojim strahovima i držati ih odgovornima za svoje greške je teško. Ali to su vrste iskustava koja su djeci potrebna da postignu svoj najveći potencijal.

Postoji nekoliko bitnih značajki koje će mentalno jaki roditelji izbjegavati u odgoju djeteta, kako bi mozak svoje djece istrenirali za smislen, uspješan i sretan život.
U nastavku ćemo nabrojati njih 13.
- Ne odobravaju razvijanje uloge žrtve
Ako vaše dijete nije više član sportskog tima u školi ili zbog loših ocjena mora ponavljati razred vaše dijete ne čini žrtvom Odbijanje, neuspjeh i nepravednost dio su života. Umjesto da dozvole djeci da izražavaju i njeguju sažaljenje ili preuveličavanje svoje nesreće, mentalno snažni roditelji potiču svoju djecu da svoju borbu pretvore u snagu. Pomažu im da prepoznaju načine na koje mogu poduzeti pozitivne akcije, uprkos svim okolnostima.
- Njihovo roditeljstvo se ne razvija iz osjećaja krivnje
Osjećaj krivnje može dovesti do duge liste nezdravih roditeljskih strategija – poput popuštanja djetetu nakon što ste mu rekli da nešto ne može dobiti ili da mu to jednostavno ne možete priuštiti. Mentalno jaki roditelji znaju da, iako je krivnja neugodna, ona je podnošljiva. Oni dopustiti da im se osjećaji krivice nađu na putu donošenja mudrih roditeljskih odluka.
- Oni svoje dijete ne čine centrom univerzuma
Može biti primamljivo učiniti da se vaš život vrti oko vašeg djeteta. Ali djeca koja misle da su središte univerzuma svog roditelja odrastaju zaljubljeni sami u sebe i to s pravom. Mentalno jaki roditelji uče svoju djecu da se fokusiraju na ono što mogu ponuditi svijetu – umjesto na ono što im se duguje.
- Ne dopuštaju strahu da diktira njihov izbor
Držanje djeteta unutar zaštitnog stakla može roditelje poštedjeti buduće tjeskobe. Ali, pretjerana zaštita djeteta sigurno zaustavlja njihov razvoj. Mentalno jaki roditelji sebe smatraju vodičima, a ne zaštitnicima. Dopuštaju svojoj djeci da odu u svijet i iskuse život, čak i kad ih je prosto zastrašujuće pustiti.
- Ne daju djetetu moć nad njima
Djeci koja diktiraju šta će porodica jesti za večeru ili ona koja diriguju kako provesti porodični vikende dato je previše moći. Postati jednako moćan kao roditelj ili u nekim situacijama moćniji nije zdravo za djecu. Mentalno jaki roditelji osnažuju djecu da donose odgovarajuće izbore uz održavanje jasne hijerarhije.

- Ne očekuju savršenstvo
Velika očekivanja su zdrava, ali previše očekivanja od djece će se vratiti poput bumeranga. Mentalno jaki roditelji prepoznaju da njihova djeca neće uspjeti u svemu što rade. Umjesto da tjeraju svoju djecu da budu bolja od svih ostalih, oni se fokusiraju na to da im pomognu da postanu najbolje verzije sebe.
- Ne dopuštaju svom djetetu da izbjegava odgovornost
Nećete uhvatiti mentalno snažnog roditelja kako govori stvari poput: „Ne želim svoju djecu opterećivati poslovima. Djeca trebaju biti samo djeca.” Mentalno jaki roditelji očekuju da se djeca uključe i nauče vještine koje su im potrebne da postanu odgovorni građani. Proaktivno uče svoju djecu da preuzmu odgovornost za svoj izbor i dodjeljuju im zadatke prilagođene njihovom uzrastu.

- Ne štite svoje dijete od “bola”
Teško je gledati djecu koja se bore s povrijeđenim osjećajima ili tjeskobom. Ali, djeci je potrebna praksa i iskustvo iz prve ruke kako bi naučili tolerisati nelagodu. Mentalno jaki roditelji pružaju svojoj djeci podršku i pomoć koja im je potrebna u suočavanju s bolom kako bi njihova djeca stekla povjerenje u svoju sposobnost da se nose sa svim poteškoćama koje im život donese.
- Ne osjećaju se odgovornim za emocije svog djeteta
Može biti primamljivo razveseliti svoju djecu kad su tužna ili ih smiriti kad su ljuta. Ali, regulisanje emocija vaše djece prema njima sprečava ih da steknu socijalne i emocionalne vještine. Mentalno jaki roditelji uče svoju djecu kako da budu odgovorni za vlastite osjećaje kako ne bi ovisili o drugima da to čine umjesto njih.
- Ne sprečavaju svoje dijete da pogriješi
Bez obzira na to hoće li vaše dijete pogriješiti nekoliko pitanja u zadaćama iz matematike ili će zaboraviti spakovati svoje opremu za vježbanje, greške mogu biti najveći životni učitelj. Mentalno jaki roditelji puštaju svoju djecu da “zabrljaju” – i dopuštaju im da se suoče sa prirodnim posljedicama svojih postupaka.

- Ne miješaju disciplinu s kaznom
Kazna se odnosi na to da djeca pate zbog svog ponašanja. Za razliku od kazne disciplina podrazumijeva da ih naučimo kako da budu bolji u budućnosti. I dok mentalno jaki roditelji razmišljaju o posljedicama, njihov je krajnji cilj naučiti djecu da razviju samodisciplinu koja će im trebati za donošenje boljih izbora.
- Ne koriste prečice kako bi izbjegli nelagodu
Popuštanja u situacijama kada dijete ima ispade bijesa jer nije dobilo ono što želi u prodavnici ili jer ne želi obaviti neki jednostavni zadatak, u smislu da obavljamo poslove za njih je puno lakše i jednostavnije za roditelje. Ali, te prečice djecu uče nezdravim navikama. Potrebna je mentalna snaga da se toleriše nelagoda i izbjegnu te privlačne prečice.
- Ne gube iz vida svoje vrijednosti
U današnjem ubrzanom svijetu lako je umotati se u svakodnevne poslove domaćih zadataka, poslova i sportskih praksi. Ti užurbani rasporedi – u kombinaciji s pritiskom da izgledate kao “roditelj godine” na društvenim mrežama – uzrokuju da mnogi ljudi izgube iz vida ono što je stvarno i važno u životu. Mentalno jaki roditelji znaju svoje vrijednosti i prema njima osiguravaju porodični svoj život.
Zato, mi, roditelji, zastanimo i promislimo da li naša reakcija na određeno ponašanje djeteta ili obavljanje zadataka umjesto njega, kako bismo imali više vremena za neke druge stvari, više koristi razvijanju odgovornog djeteta spremnog za budući život ili prividno “glumimo” savršenog roditelja.

Preuzeto sa: https://www.forbes.com/sites/amymorin/2017/09/18/13-things-mentally-strong-parents-dont-do/?sh=5ec7e1ab4273
Leave a Reply