Da li ste ikada osjetili da kada prođu dani godišnjeg odmora, kada se vraćate na posao nakon dužeg odsustvovanja, nakon egzotičnih putovanja, završetkom ljetnih praznika, polazak učenika u nove školske avanture, dolazi do pada motivacije, neke razdraženosti, bezvoljnosti? Ova promjena uzrokovana je promjenom godišnjeg doba, skraćenjem dnevne svjetlosti, dan je kraći, vrijeme zahladnjuje, sve je povezano za dolazak jeseni i promjene koje ona donosi. Smjenom godišnjih doba i dolaskom jeseni, posebno ako živite u području gdje se smjenjuju sva četiri godišnja doba, dolaze poznati trenuci koji izazivaju razmišljanja i poteškoće: prohladna jutra zbog kojih je ustajanje iz kreveta teže nego u ljetnim danima, provlačenje kroz sive dane pogodne za zimski san, slojevito odijevanje, i sl.
Ali ako primijetite upornu letargiju koja vas prati i utiče na vaše raspoloženje, možda je u igri nešto više od jednostavne promjene vremenskih uslova. Možda ste jedna od miliona osoba koja se bore sa sezonskim afektivnim poremećajem, vrstom depresije koja započinje u kasnu jesen i traje tokom zime, a prestaje nekad tek u proljeće.
Stručnjaci vjeruju da je ova vrsta poremećaja povezana sa hormonalnim promjenama tokom određenog doba godine. Nedostatak dnevnog svjetla u zimskim mjesecima nosi promjenu na prirodni ritam tijela i smanjuje serotonin – moždanu hemikaliju povezanu sa energijom i raspoloženjem. Rezultat toga mogu biti osjećaji tuge, umora, pa čak i fizičke promjene poput nesanice i debljanja.
Prolazak kroz radni dan sa problemom mentalnog zdravlja, kao što je sezonska depresija, za neke osobe može da bude velika i zahtjevna borba!
Zašto je to tako?
Sezonska depresija može uticati na sva područja vašeg života, posebno poslovni,. Ima uticaj na vašu produktivnost i fokusiranost do odnosa sa saradnicima, kolegama na poslu, ali i sa šefom.
Ako sumnjate da promjena godišnjeg doba, posebno dolazak jeseni utiče na na vaš rad i sreću, evo nekoliko amaterskih savjeta:
Ne ignorišite znakove
Iako tmurno zimsko vrijeme čak i kod najambicioznije osobe može dovesti misao i želju za provođenjem radnog dana u pidžami uz vrući čaj, nemojte minimizirati svoju zabrinutost ako sumnjate da se nešto ozbiljno događa.
Možda je vrijeme da potražite pomoć ako dvije sedmice ili duže primijetite sljedeće:
- Postajete super osjetljivi na stres, brzo se ljutitite, osjećate neku tjeskobu oko sebe;
- Izbjegavate socijalne interakcije sa kolegama;
- Osjećate gubitak strasti prema svom poslu, interesima ili zadacima u kojima obično uživate;
- Apatični ste prema poslu i svojim ciljevima;
- Imate problema s koncentracijom;
- Često prespavate – i to negativno utiče na vaš život, zbog čega kasnite ili propuštate važne obaveze;
- Vaša popodnevna želja za slatkišima je izvan kontrole;
- Trebate cijeli vikend na kauču da biste se odmorili jer ste jako iscrpljeni.
Ako su ove promjene ciklične – to jest, ako ste primijetili da se pojavljuju svake jeseni ili zime i rasipaju se kako dani postaju duži i topliji, trebali biste posjetiti stručnjaka kako bi provjerili da nemate sezonsku depresiju.
Najbolje mjesto za početak? Posjetite svog liječnika kako biste dobili pravilnu dijagnozu i preporuke za liječenje.
Nemojte zaboraviti
* Neka vam vaše zdravlje bude prioritet
Sada možda nije idealno vrijeme za pokušaj velike promjene karijere ili nove avanture, pogotovo ako će to opteretiti vaše fizičko ili mentalno zdravlje. Umjesto toga, neka briga o vašoj dobrobiti bude dio opisa vašeg posla i dnevnog kontrolnog popisa.
Udvostručite aktivnosti kao što su vježbanje, zdrava ishrana, piti puno vode i spavati punih osam sati svake noći. To može uključivati donošenje pametnih, ali teških odluka, poput odbijanja novih projekata, odbijanja mrežnih događaja ili preskakanja zajedničkih zabava u timu, za sada.
* Postavite sebi realna očekivanja
Sezonska depresija pojačava osjećaje prevladavanja i mentalne magle, što može ometati vašu sposobnost da bilo što učinite. Ako se nađete u ovoj situaciji, možete usvojiti jednostavne, naučno utemeljene strategije kako biste maksimalno iskoristili svoje vrijeme i energiju koju imate.
Prvo provjerite postoji li nešto što možete ukloniti s popisa obveza. Ako je moguće, fokusirajte se na jednu glavnu aktivnost svakog dana ili sedmice ili pokušajte raditi u 20-minutnim intervalima, primijenite tehniku nazvanu Pomodoros. Rasparčajte velike projekte na izvodljive korake, poput kreiranja jednog slajda za prezentaciju ili pisanja jednog odlomka izvještaja na više stranica.
Ako skraćivanje vašeg stvarnog popisa obaveza nije moguće, razmislite o tome da predahnete jer trenutno ne idete iznad i dalje. Pričekajte priliku da impresionirate svog šefa ili neprimjereno preuzmete ogroman projekt kada se budete osjećali da ste se vratili sebi.
* Ne osuđujte sami sebe
Sezonska depresija može dovesti do kritičnih misli poput “Nisam dovoljno dobra”, “Tako sam lijena” ili oslabljujuća ponašanja poput brige i izbjegavanja obaveza. Uspješne osobe su posebno sklone raspravljanju sami sa sobom. Ako postoji zaista pravi medicinski problem on može otežati koncentraciju i rad.
Prilagođavanje ciljeva ili planiranog radnog opterećenja ne čini vas slabima ili neuspješnima, već je znak mentalne snage i zrelosti. Izbjegavajte se uspoređivati sa onim što rade vaši saradnici ili sa onim što vidite kod vaših prijatelja i kolega na društvenim mrežama.
Zapamtite, sezonska depresija ima biološku osnovu i utiče na tjelesne hormone i mozak. To je stvarno medicinsko pitanje koje može dovesti do problema sa koncentracijom i niskim nivoom energije – nije stvar samo u snazi volje i prisiljavanju na veću količinu rada sa boljim kvalitetom.
* Uvijek gledajte stvari sa „vedrije strane“
Razmislite o dodavanju rasvjetne kutije na svoj sto. Istraživanja pokazuju da ova vrsta uređaja simuliraju sunčevu svjetlost, povećavaju serotonin i podižu raspoloženje. Sjedenje bliže prozoru ili odlučivanje za sastanke u prirodi na otvorenom u popodnevnim satima drugi su načini za dobijanje više zraka tokom radnog dana.
Ključ uspjeha je davanje prioriteta onome što je važno, a trenutno je to vaše zdravlje. Zakoračite u ulogu izvršnog direktora svog mentalnog i emocionalnog blagostanja. Napokon, to je najvrijednija imovina u karijeri koju imate.
Leave a Reply