• Skip to content
  • Skip to footer

Udahni Duboko

Prostor Za Saradnju, Podršku i Kreativni Način Života

  • Naslovna
  • Mentalno zdravlje
  • Usluge
    • Podrška socijalne zaštite – 24/7 sa vama
  • Edukacija
  • Korisno
    • Djeca
    • Roditelji
    • Odrasli
    • Osobe starije dobi
  • KONTAKT

Dosada na poslu: šta vam vaša apatija pokušava reći?

Korisno, Mentalno zdravlje, Nekategorisano, Odrasli, Podrška socijalne zaštite - 24/7 sa vama, Zakoni i dokumenti - Socijalna zaštita, Zdravlje / April 17, 2022 by admin / Leave a Comment

Prevazilaženje dosade uključuje identifikaciju vrste dosade s kojom se na prvom mjestu suočavate. Svaki problem ima svoje rješenje!

Šta zapravo znači biti dosadno na poslu?

U kancelariji ste samo sat vremena, ali čini mi se kao tri. Često sebi kažete: “Ne ispunjavam svoj puni potencijal i nemam dovoljno izazova u radu.” Ili mislite: „Nije važno. Moj posao je ionako besmislen.” Da li vam ovo zvuči poznato? Vjerovatno patite od dosade na poslu. Dosada je više od gubljenja vremena kada ste na poslu. Za one koji doživljavajuu ovu pojavu mogu čak osjetiti i neke od psihosomatskih simptoma kao što su nesanica, nestrpljivost, stres, razdražljivost, umor, nizak nivo motivacije i samopoštovanja.

Ali šta tačno vaša dosada na radnom mjestu pokušava da vam kaže? Kako možete protumačiti znakove?

Za početak možete slušati šta vam dosada pokušava reći – dosada na poslu ima lošu reputaciju, ali može biti korisna emocija koja vas vodi u donošenju promjena koje će vam promijeniti život. A kada se koristi mudro, dosada može čak biti izvor blagostanja i kreativnosti. Nažalost, kada većina ljudi iskusi dosadu na poslu, skloni su je odbaciti ili pobjeći od nje. Ćutanje o tome, skrivanje, poricanje i potiskivanje, sve su to „tipične“ reakcije, posebno ako se osjećate zahvalno što imate posao u trenutnoj klimi ili imate tendenciju izbjegavanja negativnih osjećaja.

Sve ovo je velika greška! Ne poduzimajući ništa po tom pitanju pogoršava situaciju. Tako se dosada pretvara u dosadu. Bez banaliziranja ekstremnijih problema na radnom mjestu, dosada zaslužuje više pažnje. Recimo da ste za jedan mjesec dobili manju platu, vjerovatno bi to bio okidač da nešto kažete. Pa zašto ne biste učinili isto sa dosadom?

Prevazilaženje dosade uključuje identifikaciju vrste dosade s kojom se na prvom mjestu suočavate. Svaki problem ima svoje rješenje!

Kada se pojavi dosada na poslu – u suštini to znači da vaš posao nema svrhu!

Da li vam se posao čini besmislenim i površnim? Mislite li da posao koji radite nema nikakvu korist za društvo? Smatrate li da vaš posao nije od suštinskog značaja i, za razliku od vašeg učitelja ili prijatelja advokata, niko ne bi primijetio da je vaš posao nestao? Onda vjerovatno doživljavate nešto što se  zove

„asemantička dosada“.

Ovdje je dosada testiranje vaših pojmova o tome šta smatrate smislenim. Možete imati društveno poželjan posao gdje ste uvijek traženi, a da vaš posao smatrate „besmislenim“. Odgovor leži u onome što definišete kao „smislenu“ ulogu. Sve je to pitanje percepcije, zbog čega je važno da to sami definišete.

Na radnom mjestu nedostatak smisla se očituje u dva slučaja: u procesu rada i u svrsi tog posla.

Kao primjer, zamislite da provedete dva sata pokušavajući da odlučite koju boju majice ćete staviti na web stranicu vaše kompanije za sljedeću reklamnu kampanju. Onda odustanete jer, u stvarnosti, jednostavno ne vidite razliku između „zagasito crvene“ i „bordo“. Ili možda većinu dana provodite unoseći podatke u Excel tabele koje niko ne koristi. Ako ovi primjeri zvuče poznato, onda vaš nedostatak značenja vjerovatno proizlazi iz vaših svakodnevnih zadataka i projekata, koji vam nisu dovoljno izazovni.

Šta je s vašim vlastitim vrijednostima?

Osim uticaja koji ima na naš posao, nedostatak nekog značenja, smisla može se povezati sa cijelim pojmom doprinosa. Osjećaj da ništa ne doprinosite može proizaći iz nepovezanosti između uticaja koji vaš posao ima i vaših vrijednosti. Da biste saznali da li ste pogođeni ovom vrstom dosade, napravite korak unazad. Da li se ikada žalite da se vaš posao ili poslodavac protive vašim vrijednostima? Evo ga.

Dobra vijest bi bila da, bilo da se radi o onome što radite ili za koga radite, ništa nije uklesano u kamenu. Da biste izašli iz ove “asemantičke” dosade, postavite sebi nekoliko pitanja.

  • Kako definišete smislen rad?
  • Šta mislite ko ima smislen posao?
  • U svom privatnom ili profesionalnom životu, jeste li se ikada osjećali motivisanim nečim što ste radili? I ako jeste, šta je to bilo?

Nakon što odgovorite na ova teška pitanja, možda se pitate šta dalje. Evo nekoliko ideja:

U zavisnosti od vaše uloge i koliko slobode imate da prilagodite stvari, razmislite o tome da pobjegnete iz uobičajenog radnog okruženja. Na primjer, napustite kancelariju da se sastanete s klijentima/poslovnim partnerima kako biste bolje razumjeli njihove potrebe i održavali svoju profesionalnu mrežu.

Ako ne možete pronaći interno rješenje, razmislite o pridruživanju kompaniji koja je više u skladu s vašim vrijednostima i motivacijama? Mogli biste čak istražiti ideju o dodatnoj obuci i bavljenju poslom koji vas zaista uzbuđuje. Posljednju odluku ne treba uzimati olako, ali to može biti opcija za vas.

Dosada na poslu zaista znači – da zaslužujete više

Možda ste čitajući gore navedeno shvatili da asemantička dosada ne odgovara vašoj situaciji? Možda se osjećate kao da ne pripadate svom poslu jer ne koristite svoje talente i vještine. Ponekad se možete osjećati da ste plaćeni da ništa ne radite. Ili da ste zaglavili radeći ovaj posao doživotno jer nema mjesta za napredovanje. Ova vrsta dosade je povezana s osjećajem necijenjenosti ili potcijenjenosti na poslu. To možemo nazvati „nepromjenjiva dosada“, a izražava se na tri načina.

Osjećaj da su vaši talenti i vještine na radnom mjestu izgubljene.

U ovu kategoriju biste mogli upasti ako ste, na primjer, zaposleni kao HR menadžer zbog svojih jakih međuljudskih vještina. U međuvremenu, na kraju svoje dane provodite ili radeći administrativne zadatke ili organizirajući, unoseći i provjeravajući podatke. Većinu toga radite sami pred računarom.

U ovom scenariju vam je na raspolaganju nekoliko opcija:

Volontirajte da pomognete u internom projektu gdje možete dobro iskoristiti svoje vještine. Na primjer, ako ste dobri u planiranju događaja, ponudite da organizirate sljedeći događaj vaše kompanije.

Također možete pokušati iskoristiti svoje neiskorištene vještine da još bolje obavite svoj posao. Zamislite da održavate kurseve iz poslovnog prava, ali ste i veoma kreativni. Budite kreativni u sljedećoj sesiji tako što ćete osmisliti vlastite kvizove ili originalne aktivnosti. Ovo ne samo da čini stvari zabavnim za učesnike, već i pomaže da se osjećate izazovnije.

A ako vam nedostaju slične mogućnosti, razmislite o tome da napustite svoj posao kako biste se mogli prijaviti za drugi ili čak imati sporedni dok radite svoj redovni posao.

Jedva imate dovoljno posla da ispunite jedan dan.

U ovom scenariju, vaš menadžer vam ne daje dovoljno posla ili odgovornosti. Vaše radno opterećenje se smanjuje sve dok se na kraju ne osjećate da ste ostavljeni po strani. U nezgodnoj ste poziciji. Plašite se da ćete biti otkriveni, namjerno se zadržavate oko zadataka, odvajate više vremena za istraživanje i pokušavate kontaktirati kolege za dodatni posao, a sve bezuspješno. Ako vam minute izgledaju kao sati na poslu, onda vam je dosadno jer nemate dovoljno posla.

Vrijeme je da sve svoje karte stavite na sto i kažete svom poslodavcu da trebate više da uradite. Zamolite da se sastanete s njima u vezi s vašim problemima i čak podijelite svoj radni kalendar ili raspored ako ga imate. Ako ga nemate, kreirajte ga. Želite da pokažete svom menadžeru koliko vremena trošite na zadatke kako biste mogli procijeniti svoju produktivnost. Na kraju krajeva, niste tu da hibernirate, već da budete korisni.

A ako vaša izražena zabrinutost ne bude imala odjeka, ne dozvolite da se situacija odugovlači – razmislite o svojoj budućnosti. Razmislite o napuštanju kompanije i pridruživanju organizaciji koja vas zaista treba.

Pozicija u kojoj se pitate – Kada ću konačno biti unapređen/a?

U ovom scenariju, vaši zadaci se ponavljaju i previše su laki za vas. U početku je bilo dobro svirati drugu violinu svom šefu, ali znate da možete podnijeti više odgovornosti. Možda ste zainteresovani za više riječi u donošenju odluka ili ste više intelektualno stimulirani ili osporavani. Godinama ste u svom poslu bez ikakve nade za napredak, ali to nije zbog nedostatka truda! Izrazili ste jasnu želju da napredujete, ali vaš menadžer vam stalno govori da sačekate. Ali koliko dugo? Vrijeme prolazi, a ništa se ne dešava. Kao rezultat toga, ne samo da ste frustrirani, već se osjećate kao da idete unazad, i da ste potcijenjeni i beskorisni? Postepeno gubite povjerenje u sebe i svoju budućnost. Osjećajući se rezignirano sa situacijom, govorite sebi da se ništa neće promijeniti.

Prestanite da čekate. Pokušajte aktivno učestvovati u razvoju svoje karijere i recite svom menadžeru da biste željeli pohađati neku obuku. Ako se u vašoj kompaniji otvori zanimljiva pozicija, razmislite o tome da se sami prijavite za nju. Glavna stvar je da pokažete svom menadžeru da ste dobri u onome što radite i da ste spremni za napredovanje. Kako biste podržali svoj slučaj, pružite konkretne dokaze kao što su pozitivne povratne informacije od zadovoljnih kupaca ili prethodne ocjene učinka.

Dosada na poslu zaista znači –  nikad nisam ni pomislio/la da ću ovdje završiti.

Jeste li ikada zamišljali sebe kako putujete u prošlost i počinjete ispočetka? Da li potajno sanjate o osnivanju vlastitog posla ili slijedite svoju životnu strast? Kada sretnete nekoga ko je napravio iskorak i promijenio karijeru, osjećate li zavist ili čak ljubomoru? Uvijek ste držali pognutu glavu, jednostavno odrađivali svoje sate. U skorije vrijeme, međutim, osjećate se rastrganim između udobnosti i sigurnosti vašeg trenutnog posla i želje da radite nešto što vas čini uzbuđenim da ustanete ujutro. Ako vam nešto od ovoga zvuči poznato, onda vjerovatno patite od “asinhrone dosade”.

U ovoj situaciji važno je uzeti u obzir svoje okolnosti. Na primjer, možda imate poteškoća s plaćanjem hipoteke ili otplatom duga po kreditnoj kartici. Ili možda imate dodatne obaveze kod kuće, kao što je briga o bolesnom članu porodice ili starim roditeljima. U ovim okolnostima, napuštanje posla kako biste slijedili svoju strast možda nije opcija, ali to ne znači da imate dozvolu da odustanete od svojih snova. Postoje privremena rješenja koja vas mogu spriječiti da živite sa žaljenjem i neuspjelim snovima. Na primjer, svoju strast možete nastaviti sa strane tako što ćete započeti novi hobi ili se baviti volonterskim radom koji odgovara vašim vrijednostima i uvjerenjima. Sve što pokušate ima potencijal da otvori nove mogućnosti ili ostvari prihod u budućnosti.

Ali, ako vam lične okolnosti to dozvoljavaju, savjetujem vam da se odvažite i ostvarite svoje snove, bilo da to znači pokretanje vlastitog posla ili krenete na obuku za posao koji vam se dopada. Međutim, prije nego što napravite bilo kakve veće promjene, važno je vidjeti možete li dobiti bilo kakvu podršku od svog poslodavca. Na primjer, možda ćete moći pristupiti obuci kroz posao. Također možete tražiti fleksibilnije ili skraćeno radno vrijeme ako se planirate vratiti na školovanje. Konačno, prije bilo kakve promjene karijere, od vitalnog je značaja da imate nešto novca u ušteđevini da biste mogli da pređete kroz tranziciju.

Dosada na poslu zaista znači – ne raditi ništa je ponekad dobro za mene.

Možda vam je posao stimulativan i nagrađujući sve dok ste zauzeti. Ali čim se stvari uspore, paničarite pri pomisli na nadolazeću dosadu. Srećom po vas, ova vrsta dosade se zove „profitabilna dosada“. Da, dobro ste pročitali – dosada može biti unosna.

U digitalnoj eri, većina ljudi je stalno opterećena mailovima, pozivima, porukama i tekstovima. Mnogi profesionalci kažu da su razvili „strah od slobodnog vremena“. Ovo je također poznato kao “leisurefobija”, termin koji je skovao španski psiholog Rafael Sentandreu. Ljudi s ovom fobijom motivisani su produktivnošću. Oni kvantitativno mjere svoj uspjeh tako što zbrajaju svoja postignuća. Imati vremena za sebe može biti zastrašujuće u današnjem društvu. Ali ne raditi ništa zapravo može biti dobro za vas.

Studija objavljena u časopisu Academy of Management Discoveries otkrila je da je dosada pozitivna, pa čak i neophodna za kreativnost i dobrobit. Dosada vam daje priliku da se prepustite, fokusirate se na sebe i pustite mašti na volju.

Pa šta nam je dosada rekla? Jeste li shvatili koju vrstu dosade doživljavate? Da li je toliko teška da uzrokuje fizičku i moralnu patnju? Umjesto toga, smatrajte svoj tip dosade kao prijatelja koji vam želi samo najbolje. Na kraju krajeva, samo prijatelj od povjerenja može vam reći teške istine.

Konačno, ako vaša situacija nije strašna, prestanite se osjećati krivim što nemate savršen posao. Ne postoji savršena uloga i u životu postoji više od posla. Samo zato što vaš posao ima dosadnih trenutaka ne znači da ste podbacili u karijeri. Možda su naša očekivanja od posla previsoka ovih dana? To je svakako nešto o čemu treba razmišljati.

Reader Interactions

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udahni duboko

January 2023
M T W T F S S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
« Dec    

Kontakt info

Email: udahniduboko2020@gmail.com

Web: www.udahniduboko.com

Copyright © 2023 · UdahniDuBoko · Terms of Service · Privacy Policy · Log in