Emocije su lukav entitet. Zbunjuju um i remete percepciju, izolirajući pojedinca u privatnom smislu stvarnosti. Pa šta raditi s njima? Emocije su teritorija na kojoj živimo: one su ovdje da bismo se njima kretali, a za navigaciju potrebna nam je mapa. Ali kako se kretati po poljima osjećaja u nama? Emocije se prvo moraju identifikovati i prikazati da bi se mogle vidjeti i predati.
„Kada smo željeli doći u Novi svijet, bila nam je potrebna mapa. Zato napravimo mapu emocija kako bismo mogli doći u mirno stanje našeg uma. ” Dalai Lama
Postoje emocije koje nas posjete iznenada, kao da ih prizivamo neke mračne noći potajno se nadajući da se neće pojaviti. Međutim, kad se pojave, njihova posjeta je uvijek nomadska: ostaju dovoljno dugo da nas promijene. I mi se potpuno mijenjamo. Čak i nakon njihovog odlaska, mi, njihov privremeni dom, više nismo isti. Atlas emocija stvorili su ugledni psiholozi Paul Ekman i Dalai Lama kako bi povećali razumijevanje kako emocije utječu na ono što radimo i govorimo. “Ne shvatimo uvijek da smo usvojili neku emociju dok nam je netko ne ukaže ili dok emocionalna epizoda ne završi”, kaže Ekman. “Imajući izbor o tome kada ćemo iskusiti emociju i kako je iskusiti, potrebno je da na početak emocije uvedemo strani element: svijest. Atlas emocija stvoren je kako bi osvijetlio put do toga.”
Dalaj Lama je 2014. zatražio od Ekmana da stvori mapu emocija, nadajući se da bi takva mapa mogla pomoći ljudima da svoja iskustva učine konstruktivnijim. Kao prvi korak, provedeno je istraživanje među 149 naučnika (naučnika za emocije, neuroznanstvenika i psihologa koji su objavljeni kao vođe u svojim oblastima) kako bi se utvrdio konsenzus o prirodi emocija i raspoloženjima ili stanjima koja oni proizvode. 88% istraživača složilo se da postoje univerzalne emocije: emocije koje su zajedničke svim ljudima, bez obzira gdje žive ili kako su odgojene, a to su: bijes, strah, gađenje, tuga i zadovoljstvo. Istraživanje je dovelo do zaključka da postoji pet kategorija osjećaja: bijes, strah, gađenje, tuga i uživanje; svaki s razrađenom podskupinom emocionalnih stanja, okidača, radnji i raspoloženja. Uživanje? Da, čak i emocije radosti i suosjećanja mogu nas odvojiti od smirenosti. Svaka od emocija naziva se kontinentom, odatle i naziv atlas emocija.
Prema popisu psihopatologija koje se nalaze u aneksu, na primjer radost se može fiksirati kao manija i/ili Cyclothymia. Interaktivna mapa omogućuje vam da prelistate svaki od navedenih emocionalnih fenomena: od identificiranja jedne od pet ključnih emocija (poput bijesa) do istraživanja njegovog raspona slojeva i izraza.
Raspon ljutnje, na primjer, ide od iritacije niskog intenziteta, preko frustracije, ogorčenosti, svadljivosti, gorčine, osvetoljubivosti i dalje do punog bijesa. Također, se može kliknuti na ljutnju da bi se ispitali njeni uobičajeni postupci (vrijeđanje, svađa, pasivna agresivnost) i okidači (poput odbijanja, bezumne birokracije i još mnogo toga). U aneksu atlasa emocija, pojave postaju kliničke, s popisima osobina ličnosti, psihopatologije (poput antisocijalnog poremećaja ličnosti, inače poznate kao sociopatija) i “signala i poruke“. Ljutnja može nositi poruku u rasponu od nezadovoljstva do prijetnje.
Pozadina svih različitih emocija – kontinenata, dolina, vrhova i rijeka osjećaja detaljno opisanih u interaktivnom atlasu emocija je smirenost. „Mirni, uravnoteženi mentalni okvir neophodan je za procjenu i razumijevanje promjenjivih emocija. Smirenost je u idealnom slučaju osnovno stanje, za razliku od emocija koje nastaju kada se pokrenu, a zatim povuku ”. U izvjesnom smislu, smirenost je nova tišina, nedvojni položaj iz kojeg se može kretati uzburkanim vodama osjećaja.
Atlas emocija je fantastičan alat za putovanje svijetom ovih pet emocija, u njihovim brojnim nijansama i mikro-izrazima. Svaka se emocija naziva „kontinent“ i svaka ima stanje, radnju, detonatore i raspoloženja dok se u okeanu uma ne postigne stanje smirenosti, stanje neophodno za procjenu i razumijevanje tih promjenjivih emocija. Ovaj je alat idealan za sve zaposlenike koji se bave psihosocijalnim radom, posebno za socijalne radnike.
Posjetite stranicu atlasa emocija i uvjerite se sami u mogućnosti koje pruža.
Leave a Reply