Djeca koja su postigla najviše rezultate u liderskim vještinama bila su fizički aktivnija (≥ 20 min / dan) nedjeljno (4,71 dana ± 2,11 dana). Ova djeca su također, bila sposobna da pokažu visoke rezultate empatije. Umjerena tjelovježba (≥ 30 min / dan) i učestvovanje u timskim sportovima također, su povezani s većim rezultatima liderstva i empatije.
Novo istraživanje sugeriše da fizička aktivnost može pomoći djeci i adolescentima da razviju važne vještine kao što su liderstvo i empatija. Zauzvrat, ove vještine mogu uticati na zdravo ponašanje.
Iako su timski sportovi i fizička aktivnost povezani s poboljšanim samopoštovanjem, boljom prehranom i smanjenim konzumiranjem cigareta i zloupotrebe droga kod djece, ovo istraživanje sugeriše da njegovanje liderskih vještina i empatije kod djece mogu ojačati zdravo ponašanje.
Studija je predstavljena na 59. godišnjem naučnom zasjedanju Američkog koledža za kardiologiju, premijernom kardiovaskularnom medicinskom sastanku koji okuplja kardiologe i kardiovaskularne specijaliste za daljnji napredak u kardiovaskularnoj medicini.
Istraživači sa Univerziteta u Michiganu prikupili su fiziološke podatke (visinu, težinu, krvni pritisak, glukozu i holesterol u krvi) i odgovore na upitnike o prehrani, vježbanju, liderstvu i empatiji od 709 djece koja pohađaju javne škole u šestom razredu. Djeca su potom podijeljena u grupe, od čega su tri grupe međusobno uspoređivane.
Djeca koja su postigla najviše rezultate u liderskim vještinama bila su fizički aktivnija (≥ 20 min / dan) nedjeljno (4,71 dana ± 2,11 dana). Ova djeca su također, bila sposobna da pokažu visoke rezultate empatije. Umjerena tjelovježba (≥ 30 min / dan) i učestvovanje u timskim sportovima također, su povezani s većim rezultatima liderstva i empatije.
“Pregledali smo izvještaje o aktivnostima i učestvovanju u timskim sportovima, gdje se često razvijaju liderske i empatijske vještine, kako bismo utvrdili možemo li pronaći razlike u prijavljenom zdravstvenom ponašanju”, rekla je Elizabeth Jackson, doktor medicine, MPH, docent medicine, odjel kardiovaskularna medicina, Zdravstveni sistem Univerziteta u Michiganu, Ann Arbor, MI i suistraživač studije.
„Čini se da fizička aktivnost kroz timske sportove i časove vježbanja može imati koristi i od fizičke spremnosti. Ova otkrića sugerišu da će djeca koja razvijaju liderstvo i empatiju prema drugima vjerovatnije brinuti o vlastitom zdravlju, možda usvajajući zdravo ponašanje tokom čitavog života koje može spriječiti bolesti srca.”
Ona dodaje da ovo istraživanje ukazuje na to da djeca tokom kritičnog perioda svog razvoja mogu biti osnažena da mogu promijeniti svoj život.
“Zdravstveno ponašanje povezano je s drugim ponašanjem, tako da možemo smatrati škole izvrsnim mjestom za pomoć djeci da počnu brinuti o sebi i drugima”, rekao je dr. Jackson.
Prema web stranici AboutKidsHealth, „Fizička aktivnost održava tijelo jakim i zdravim i poboljšava mentalno zdravlje smanjenjem depresije, anksioznosti, bola i usamljenosti. Fizička aktivnost također, poboljšava pažnju, školske performanse, san i nivo energije. Oni koji se redovno bave fizičkom aktivnošću uživaju u poboljšanim odnosima i pozitivnijoj slici tijela. Iako se možda ne čini očiglednim, fizička aktivnost igra važnu ulogu u razvoju mozga i podržavanju osnovnih mentalnih funkcija. Istraživanja pokazuju da redovno vježbanje umjerenog intenziteta može povećati veličinu hipokampusa, područja mozga uključenog u učenje i pamćenje. Vježba također, pomaže oslobađanju faktora rasta, hemikalija u mozgu koje utiču na rast i preživljavanje novih moždanih ćelija, kao i krvnih žila u tom području. Vježba dovodi do poboljšanih motoričkih vještina (poput koordinacije očiju i ruku), boljeg razmišljanja i rješavanja problema, jačih vještina pažnje i poboljšanog učenja. Nije iznenađujuće što se sve one kombiniraju u korist školskog uspjeha. U stvari, čak i jednostavno igranje vani s prijateljima, postavljanje neakademskih ciljeva i gledanje napretka mogu pomoći mozgu da se fokusira kada dođe vrijeme za školski rad. ”
Izvor: Univerzitet u Michiganu
– Napisala Julie Axelrod
Leave a Reply