Hoovering je engleski izraz koji dolazi od hoovera, poznate marke usisavača. Tako se “hoovering” može odnositi na radnju težnje ili privlačenja nekoga u svrhu ponovnog pokretanja toksične veze. Drugim riječima, osoba koja obavlja hoovering pokušava oporaviti svoju bivšeg/u partnera/icu da ponovno bude s njim/om i ponovno uspostavi toksičnu vezu.
Mnogo je bolje biti sam, nego biti u lošem društvu.
George Washington
Jedna od najstrašnijih perspektiva za narcisa je da bude primoran da živi bez nekoga ko je kriv za njihove probleme. Također se plaše da im se neće neko diviti i tražiti od njih sve što im treba. Oni će učiniti gotovo sve da izbjegnu da budu u ovoj poziciji.
Narcisi su stručnjaci u pokušajima da kontrolišu druge kako bi dobili ono što im je potrebno u svijetu. Ne žale se za svoje ponašanje i nemaju empatije prema drugima. To im omogućava da se uključe u niz različitih visoko manipulativnih i emocionalno uvredljivih tehnika bez ikakve krivnje, stida ili srama.
Jedno od tih ponašanja je „hoovering“. On se sastoji od načina djelovanja koji osob pokazuje s ciljem manipulacije svojim bivšim partnerom kako bi ponovno uspostavio vezu.
Može biti teško shvatiti ili ispravno postupiti s takvom vrstom radnje, ali postoje neki znakovi koji nam mogu pomoći da shvatimo da nas hvataju i tako izbjegnemo upadanje u zamku.
Što je „hoovering“?
Hoovering je engleski izraz koji dolazi od hoovera, poznate marke usisavača. Tako se “hoovering” može odnositi na radnju težnje ili privlačenja nekoga u svrhu ponovnog pokretanja toksične veze. Drugim riječima, osoba koja obavlja hoovering pokušava oporaviti svoju bivšeg/u partnera/icu da ponovno bude s njim/om i ponovno uspostavi toksičnu vezu.
Ta ponašanja se odnose na često kontaktiranje, obično je putem poruke ili nekih od društvenih mreža, iznenadno pojavljivanje sa poklonima, cvijećem i sl. Na taj će način bivši partner/ica nastoji ponovno uspostaviti kontakt, bez obzira na vrijeme koje je prošlo i bez očitog objašnjenja. Obično je to netko s kim smo izgubili kontakt i neočekivano se ponovno pojavi.
Također, bitno je napomenuti da način na koji obično koriste za približavanje drugoj osobi pokazuje kajanje za ono što se dogodilo ili kako su se ponašali. Odnosno, osjećaju se krivima zbog toga kako je veza završila. Ali zapravo ono što ova vrsta akcije krije je žaljenje koje nije stvarno, nema namjere napraviti promjenu ili poboljšanje, namjeravaju oporaviti prošlu toksičnu vezu. Zbog toga je važno procijeniti kakav je bio naš odnos kako biste imali na umu kako će se vjerojatno ponovno razviti.
Iako hoovering može izvoditi bilo ko, osobe koje imaju izražene karakteristike narcisoidnog ponašanja pokazuju najveću sklonost takvom ponašanju. Ove osobe imaju karakteristične osobine, po kojima, ako zadovoljavaju kriterije, možemo dijagnosticirati narcisoidni poremećaj ličnosti. Zato se da primjetiti da su oni osobe s visokim samopoštovanjem, misleći na veličinu, da su najbolji, vjeruju da su posebniji i bolji od drugih.
Odnos s drugima im nije adekvatan, manipuliraju i iskorištavaju druge, traže i zahtijevaju divljenje drugih, izražavaju da im druge osobe zavide kada su zapravo oni ti koji zavide drugima. Karakterističan je i njihov nedostatak empatije, nisu u stanju staviti se na mjesto drugoga i razumjeti kako se mogu osjećati.
Oni misle samo na sebe. Iz tog razloga, vezano uz djelovanje hooveringa, često održavaju toksične , ljubomorne, vrlo zahtjevne odnose sa svojim/om partnerom/partnericom, uvijek više zabrinuti za sebe nego za drugu osobu.
Koji su znakovi hooveringa?
Sada kada bolje znamo od čega se sastoji ovo ponašanje evo nekih znakova koji mogu ukazivati da se ona odvija. Važno ih je identifikovati kako bi se spriječilo ponovno pokretanje toksične veze, budući da rezultati ove vrste veze mogu biti vrlo negativni za druge osobe i mogu ozbiljno utjecati na njihovo mentalno zdravlje. Kao što smo već rekli, prvi pokazatelj koji moramo procijeniti je kakav je bio naš prijašnji odnos, jer ako smo svjesni da je bio otrovan, vjerojatno će biti opet.
Ponašaju se da se prekid veze nikada nije dogodio.
Kao što smo već spomenuli, karakteristično je da se oni koji provode hoovering ponovno pojavljuju bez upozorenja i nakon što neko vrijeme provedu bez govora ili znanja o njima. Odjednom nam pišu ili kontaktiraju kao da se ništa nije dogodilo. Ponašaju se kao da smo još uvijek zajedno, recimo da nam čestitaju na važnoj proslavi. Ovakav način povratka zateče nas nespremne. S druge strane, ponašajući se na pozitivan način, osjećajući dobre namjere, lako nas mogu zbuniti i odgovoriti na njihovu poruku i tako ponovno sami uspostavljamo kontakt.
Ponašaju se kao da se osjećaju krivim
Drugi uobičajeni način postupanja je da se predstavljaju kao da se osjećaju krivima i žao im je za ono što se dogodilo. Znaju da će nas, ako izraze da im je žao, vjerojatno moći uvjeriti da se ponovno spojimo. Ali u stvarnosti ovo kajanje nije iskreno i ne pokazuje nikakvu namjeru da se promijene. Uporedimo li sadašnji stav s njegovim ponašanjem tokom naše veze i vidimo da nas iznenađuje, da nikada prije nije pokazivao grižnju savjesti, to može biti još jedan od pokazatelja moguće manipulacije.
Govori samo lijepe stvari
Kao što smo vidjeli, njegova je jedina namjera da nas svojim ponašanjem ponovo vrati i privuče k sebi. Zbog toga izražava samo dobre, lijepe stvari, govoreći šta vole i zašto nas vole. Već spomenuta osobina narcisa je da ne vole nikoga osim sebe; zato se ovi izrazi ljubavi koriste samo da nas navedu da padnemo u njihove mreže, a da nemaju svrhu da nas usreće.
Daju nam poklone bez ikakvog razloga
Na isti način na koji neočekivano primimo poruku od njih, mogu nam poslati i poklon, koji ponekad može biti nešto lično, čime će nas uspjeti izmanipulisati i učiniti da dobijemo osjećaj da trebamo uzvratiti pozitivno ponašanje koje imamo s njima, da smo im dužni. Zaista, ono što postižu je da nas obavezuju da djelujemo ili reagujemo dobro, da ne bismo izgledali kao loše osobe. Na isti način se igra s našim emocijama kako bi dobio ono što želi.
Podsjećaju nas na dobra vremena
Nastavljajući s dinamikom približavanja trudi se na tome da proizvede pozitivne i ugodne misli i osjećaje, podsjeća nas na pozitivne trenutke koje smo imali, dobre stvari u vezi zajedničkog odnosa, jer čak i loše, toksične veze, su u jednom momentu imale dobre trenutke. Na taj način, uz ostala već spomenuta ponašanja, lako je u nama stvoriti veću predispoziciju da ignorišemo negativno i počnemo osjećati da trebamo ponovo biti zajedno.
Daju puno obećanja
Još jedna promjena koju možemo primijetiti u vezi s njegovim starim stavom ili ponašanjem je da nam počinje obećavati stvari o kojima nikada prije nije ni razmišljao/la, čak i birajući ona obećanja za koja zna da će nas najviše dirnuti i potaknuti naše osjećaje.
“Oružje” u njegovu/njenu korist je to što nas poznaje i zna šta će nam reći ili predložiti kako bi se vratili u zajedničku vezu. U ovim momentima moramo iskoristiti svoje znanje, iskustvo koje imamo iz prošlog iskustva da shvatimo da njihov način ponašanja nije stvaran i tako izbjegnemo upadanje u zamku.
Komunicira s vama bliskim ljudima
Kako bi vam se ponovno približili, pokušat će stupiti u kontakt s osobom iz vašeg bliskog kruga, poput prijatelja ili porodice, kako bi vam oni mogli reći da su vidjeli tu osobu i da je govorio/la sve najljepše o vama. Ovo je način da privuku našu pažnju, ali bez direktnog kontakta, tako da ako odbijemo ponovno razgovarati s njim/om, neće se osjećati tako loše ili njegov/njen ego neće biti podrman.
Pojavljuje se u teškom trenutku
Iako niste dugo komunicirali, u nekom momentu kada teške situacije javlja se da zatraži pomoć, jer je na primjer doživio/la neku nesreću, što u nama stvara obavezu da uzvratimo ili da komuniciramo opet. Ovdje vidimo na djelu emocionalnu manipulaciju, igra se s našim osjećajima da nas oporavi . Možda nam ne kaže da mu/joj treba pomoć, ali njegova/njena uloga žrtve je namijenjena tome da na kraju pomognemo njemu/njoj.
“Pretjerano” je zainteresovan za nas
Primanje pažnje nije loše, ali kada ta pažnja dolazi od nekoga s kim nemamo previše odnosa ili nismo dugo komunicirali i dobivamo je pretjerano, to može ukazivati na to da je zainteresovan/a nešto postići. Na primjer, trenutno je aktuelan način komuniciranja ili pokazivanja pažnje putem društvenih mreža, ako vidimo da nam se “lajkaju” sve naše objave, piše komentare i odgovara na naše “priče” to može biti pokazatelj da se namjerava vratiti i ponovo pokušati uspostaviti kontakt s nama.
Izražava svoju bol zbog udaljenosti od nas
Jošđ jedan od načina privlačenja u nekada toksičnu vezu i odnos je taj da govori da ne može podnijeti odbijanje ili da nismo zajedndočak govori da bi mogao/la nešto loše uraditi sebi. Ovakvim ponašanjem pokušat će nas natjerati da se osjećamo krivima i lošim ljudima ako kažemo da tom odnosu.
Važno je posmatrati hoovering kao još jedan oblik visoko efikasne manipulacije. Od suštinskog je značaja ne komunicirati s narcisom i izbjegavati slanje poruka njemu ili njoj preko prijatelja.
Ako postoji zabrinutost zbog njegovog ili njenog mentalnog stanja u vezi sa samoubistvom ili povredom sebe ili drugih, nemojte kontaktirati narcisa. Umjesto toga, pozovite policiju ili hitne službe u vašem području i prijavite osobu.
Veoma je primamljivo slušati lažna obećanja promjene i spremnost da veza funkcionira. Narcis će biti privlačan i harizmatičan, pokrećući vaša sjećanja na dobra vremena u početnom dijelu veze.
Leave a Reply