! Nova Instagram aplikacija, namijenjena samo djeci uzrasta od 10-13 godina, je u izradi, ali je sada pauzirana.
! Programeri su zaustavili napredak nakon što su zagovornici mentalnog zdravlja govorili protiv sve većeg korištenja društvenih medija.
! Stručnjaci objašnjavaju zašto je korištenje društvenih medija suprotno od onoga što je djeci potrebno.
Instagram Kids je aplikacija u vlasništvu Facebooka i dizajnirana je posebno za djecu od 10 do 13 godina. Nova aplikacija bi bila bez reklama, zahtijevala bi dopuštenje roditelja za korištenje i imala bi specifičan sadržaj namijenjen ovom dobnom uzrastu. Ali, krajem septembra 2021. godine, nakon masovne reakcije roditelja, ljekara i zajednice okupljene oko ideje zaštite mentalnog zdravlja općenito, razvoj aplikacije je zaustavljen.
U maju 2021. godine 44 advokata obratila su se Facebooku ohrabrujući ih da napuste projekt kako bi zaštitili mentalno zdravlje djece.
Posebna zabrinutost u vezi sa Instagram Kids aplikacijom uključuje cyberbullying/online nasilje i jednostavan pristup predatora na internetu da kontaktiraju djecu. Facebook je pauzirao razvoj aplikacije na neodređeno vrijeme, rekavši u izjavi Adama Mosserija, čelnika Instagrama, da će se fokusirati na povećanje aspekata roditeljskog nadzora na svojim trenutno dostupnim platformama.
Stručnjaci vagaju o prednostima i nedostacima Instagram Kidsa te o tome šta bi roditelji i tinejdžeri trebali uzeti u obzir o vremenu provedenog ispred ekrana i korištenju društvenih mreža.
Instagram Kids: prostor za nazvati svojim ili opasna platforma?
Facebook već dugo traži pravi način za pokretanje Instagram Kidsa, koji bi oponašao Instagram – jednu od najpopularnijih platformi društvenih medija za dijeljenje fotografija. Izvještaj Wall Street Journala otkrilo je da Facebook zna da Instagram Kids ima potencijal u smislu nanošenja štete tinejdžerima, što je potaknulo inicijative za zaustavljanje njegovog razvoja.
Njihova glavna briga je da tinejdžeri, posebno djevojke, provode sate dnevno preplavljeni fotografijama savršenog tijela i savršenog života, između ostalog.
Aplikacija, koju Instagram trenutno preispituje, sadržavala bi “sadržaje i osobine primjerene dobi” za mlađu djecu, rekao je Mosseri u priopštenju. To bi roditeljima dalo mogućnost da vide i kontrolišu različite aspekte prisutnosti njihove djece na internetu i unutar njega. Ali ne slažu se svi da je prostor za okupljanje isključivo mladih tinejdžera najsigurnija opcija.
Rasprava o povećanom korištenju društvenih medija za djecu
Stručnjaci oklijevaju oko još jedne platforme koja povećava korištenje društvenih medija u već rizičnoj populaciji. “Instagram Kids je užasna ideja”, kaže Renee Solomon, psihologinja, klinička psihologinja, izvršna direktorica i direktorica Forward Recovery. “Zašto bismo poticali djecu da postanu ovisni o društvenim mrežama u mlađoj dobi? Želimo da naša djeca izlaze vani, igraju se i druže se s drugom djecom.” Ona kaže da bi to bio samo još jedan način na koji bi tinejdžeri mogli pristupiti povećanoj količini vremena ispred ekrana. To ne pomaže u razvoju mozga ili učenju društvenih vještina, jer studije pokazuju da prekomjerno vrijeme ispred ekrana, općenito, može doprinijeti nerazvijenim društvenim vještinama i obliku ponašanja ovisnosti.
Upotreba društvenih medija, pored toga, može imati dodatne posljedice za tinejdžere. Možda su zabrinuti koliko lajkova dobijaju ili upijaju pretjerane količine uređenih fotografija, što može uticati na samopoštovanje.
„Društvene mreže su grozne za djecu. Zbog toga se osjećaju nedovoljno dobro i izostavljeno.“ Renee Solomon, psiholog
Mlade djevojke i uticaj Instagrama
Instagram je izuzetno vizualni medij, koji ima uticaja na mlade djevojke posebno. “Mlade djevojke vide fotografije poznatih i vjeruju da moraju izgledati tačno kao jedna od influencerica da bi bile lijepe. Mnoge od ovih fotografija su uređene, ili su snimljene iz posebnih uglova i u posebnim uslovima.
Društveni mediji nude stalan način da se poredite s drugima i da se oslanjate na površna sredstva za izgradnju samopoštovanja, kao što je koliko lajkova ili komentara dobijete na objavu. A za razliku od časopisa ili TV i filmova, gdje čak i djeca općenito znaju da se događa određena količina profesionalne šminke i montaže, društveni mediji ostavljaju dojam da su ‘stvarniji’.
Djevojke i dječaci također su podložni uticaju kulture prehrane, koja je vrlo rasprostranjena na društvenim medijima. Društvene mreže uveliko veličaju mršavost dok istovremeno promovišu negativne zdravstvene navike kako bi se to postiglo, slavi se mršavljenje čak i kada je to medicinski nepromišljeno. Društveni mediji održavaju okrutnu stigmu prema ljudima koji žive u većim tijelima. Lakoća društvenih medija u stvaranju filtara i širenju uređenih fotografija, doprinosi svemu tome.
Nefiltrirani društveni mediji mogu indoktrinirati našu djecu problematičnim uvjerenjima da su velika tijela neprivlačna, nezdrava, pa čak i pokazatelj niskog karaktera ili slabosti. Očito, to može biti opasno i utjecati na djecu koja žive u tim većim tijelima i na drugu djecu koja se boje promjene oblika i veličine tijela.
Potencijalne prednosti Instagrama za djecu
Mogla bi imati neke koristi od toga da se mlađa djeca skinu s ‘odraslog’ Instagrama i nađu u uređeniji vlastiti prostor. Ovo slijedi razmišljanje da, ako će ionako biti na društvenim mrežama, mogli bismo napraviti sigurniji prostor za njih.
Društveni mediji, bilo putem Instagram Kidsa ili drugih aplikacija, mogu imati i druge prednosti kao što je povezivanje djece s prijateljima kada fizički ne mogu biti zajedno, povećanje samopoštovanja praćenjem tjelesno pozitivnih uticajnih osoba i kao kreativni izlaz gdje mogu uređivati i stvarati tekst, slike i video zapise.
Ali to je malo kompliciranije od toga.
Problem je u tome što će se većina platformi za djecu… vjerojatno koristiti za oglašavanje i marketing proizvoda, te će imati mogućnost privući seksualne predatore.
Zbog svega navedenog bi rizici stvaranja dodatnih društvenih medija mogli nadmašiti koristi prema stručnjacima. To je tema o kojoj istraživači tek počinju diskutovati, posebno u pogledu dugoročnih implikacija.
Kako previše vremena ispred ekrana može naštetiti djeci i njihovim porodicama
Iako bi se određeni Instagram za djecu u početku mogao činiti korisnijim i “sigurnijim”, stručnjaci se brinu da stvaranje posebne platforme društvenih medija za djecu u dobi od 10 do 13 godina može privući opasnost za njih, umjesto da im poboljša život. Roditelji i staratelji bi trebali istražiti potencijalne posljedice za mentalno i fizičko zdravlje. Također, bi trebali ograničiti društvene mreže i vrijeme ispred ekrana te potaknuti djecu da izađu vani kako bi se igrali i uspostavili veze u stvarnom životu, navode stručnjaci.
Leave a Reply