Osjećate se prazno? Taj osjećaj praznine vam je tu u prsima, ali niste sigurni kako je došlo do toga. Je li to tuga? Melanholija? Dosada? Možda je pomalo od svega.
Ovakav osjećaj nije neuobičajen. Mogli biste to nazvati “osjećajem praznine”, dok bi ga netko drugi mogao nazvati drugačije. Najvažnije je da je stvarno, valjano. Iako je porazno, njime se može upravljati. Otkrivanje onoga što se krije ispod ovog osjećaja možda nije jednostavan postupak, ali to je moguće i preporučuje se kao prvi korak ka rješavanju. Osjećaj praznine može potrajati nekoliko dana, a zatim se sam riješiti. Ponekad može trajati sedmicu, dvije ili duže. U tom slučaju potrebna vam je pomoć stručnjaka za mentalno zdravlje.
Zašto se osjećam prazno?

Osjećaj prazne ponekad se može manifestirati kao osjećaj usamljenosti, zbunjenosti oko svog života i ciljeva ili nedostatka motivacije za bilo čim u životu, iznenadnog gubitka u životu ili prekida veze. Svatko bi mogao s vremena na vrijeme osjetiti ovu prazninu u svom srcu. Osjećaj praznine može imati mnogo uzroka, uključujući promjenu hormonalnog nivoa, gubitak posla, gubitka voljene osobe ili potrebno fizičko distanciranje koje dolazi s pandemijom. Bilo koja životna faza ili situacija koja može zahtijevati od vas da razmislite o sebi i svom životu također mogu dovesti do privremenog osjećaja praznine.
Iako ne u svakom slučaju, osjećaj praznine mogao bi značiti i neka stanja mentalnog zdravlja, poput depresije, bipolarnog poremećaja ili posttraumatskog stresnog poremećaja. Samo stručnjak za mentalno zdravlje može tačno dijagnosticirati vaše stanje.
Ali šta se događa kad se stalno osjećate prazno?
- Gubite kontakt sa sobom
Nije neobično da neko povremeno izgubi kontakt sa sobom. Nedostatak uvida u sebe može dovesti do tog dugotrajnog osjećaja praznine. Neki to nazivaju „životom bez svrhe“. To znači da možda nemate jasnu sliku o vrsti osobe koja ste ili koja želite postati. Ako nemate određene ciljeve ili snove za postizanje, također može doći do toga da se osjećate prazno. Gubitak kontakta sa sobom može nastati iz mnogih okolnosti. Na primjer, prekid dugotrajne veze ili stresan ili zahtjevan posao.
- Neriješena prošla iskustva
Ponekad, osjećaj praznine možda ima veze s dugim postupkom tugovanja koji još niste istražili ili procesuirali. Na primjer, neriješeno bolno iskustvo u vašem djetinjstvu ili osjećaj napuštenosti od člana porodice. Kada otvoreno ne razgovaramo i ne istražujemo emocije koje su s nama već duže vrijeme, one se mogu manifestovati na druge načine. Čak i ako je osjećaj bolan, razmišljanje i razgovor o značajnim prošlim događajima koji su vam prouzrokovali tugu mogu vam pomoći da ih obradite. Ovisno o tome koliko se osjećate snažno zbog ovih događaja, vrlo je poželjno proći kroz proces sa stručnjakom za mentalno zdravlje.
- Ne vodeći brigu o sebi
Nekim ljudima je briga o drugima možda na prvom mjestu. To bi ih moglo dovesti do toga da svoje potrebe dugo vremena ostavljaju po strani. To isto tako može dovesti do osjećaja praznine. Mogli biste osjećati da i vas usrećuje usrećivanje drugih. Čak i ako je to slučaj, važno je uzeti u obzir da podrška drugima nije isključiva podrška samom sebi. Svima su potrebna podrška i briga, uključujući i vas. Kad se vaše potrebe ispune, postajete bolje opremljeni da pomažete i podržavate i druge. Ako napustite sebe, ne slušate vlastite nade i želje, možete se osjećati prazno, objasnila je Kaitlyn Slight, bračna i porodična terapeutkinja iz Durhama u Sjevernoj Karolini. “Nebriga o svojim potrebama može dovesti do tjeskobe, krivnje i srama”, kaže Slight. “Ovi simptomi mogu biti ono što vi nazivate “osjećajem praznine”.
- Dugotrajno provođenje vremena na društvenim mrežama
Koliko vremena provodite na društvenim mrežama, također može uticati na vaše osjećaje i može potaknuti osjećaj praznine. U mnogim slučajevima osobe ili profili koje pratite na društvenim mrežama mogu prikazivati način života koji nije realan ili se vama čini savršen život koji vi nemate. To vas može navesti da se upoređujete i neizbježno podcrtate svoj život.
- Nemate značajnih (romantičnih) veza
Harvardska studija razvoja odraslih, jedna od najdužih studija o životu odraslih, otkrila je da je održavanje bliskih i dobrih odnosa najvažniji aspekt ljudskog iskustva. To znači da se ne radi o tome koliko odnosa imate, već o kvaliteti tih odnosa. Važna je emocionalna intimnost, podrška, aktivno slušanje i društvo. Kada vam nedostaju u životu, to može dovesti do osjećaja praznine i usamljenosti.
Prirodno je osjećati se zabrinuto ako ste primijetili promjenu na sebi. Prepoznavanje ovog osjećaja i njegovo rješavanje prvi je korak ka boljem osjećaju. Ako se osjećate prazno, posjeta stručnjaku za mentalno zdravlje može vam pomoći. Terapeut vam može pomoći da prebrodite svoje osjećaje, otkrijete uzrok utrnulosti i riješite ga na način koji najbolje odgovara vama. Pronalaženje načina da se prestanete osjećati prazno može ovisiti o tome šta ga uzrokuje. Na primjer, ako se nakon traume osjećate utrnuto, možda ćete trebati obraditi ovaj određeni događaj. Ako ste se dugo osjećali prazno, psihoterapija vam može pomoći otkriti neke od razloga koji su vas doveli tu gdje jeste.
Ako doživljavate osjećaj praznine koji je više poput zjapeće rupe, priznajte to i budite nježni prema sebi. Zapamtite da u svakom trenutku radite najbolje što možete. Osjećaj krivnje nije neuobičajen, ali bi vas mogao spriječiti da potražite pomoć. Započnite prepoznavanjem vlastitih osjećaja i potreba. Čak i ako je izazov, pokušajte izbjeći odbacivanje sebe i onoga što osjećate. Ako prepoznate da su vaši osjećaji povezani sa gubitkom koji ste doživjeli, razmislite o tome i dopustite sebi vrijeme i prostor da otvoreno tugujete. Tuga se svima dešava i svako je drugačije osjeća i ne postoje ispravni ili pogrešni načini da se to učini.
Jednom kada priznate svoje gubitke, mogli biste proći kroz pet faza tuge – poricanje, bijes, pregovaranje, depresija, prihvatanje.
Možda gubitak uključuje nekoga ko fizički ili emocionalno napušta vaš život. Eder je predložio da sa sobom razgovarate sa suosjećanjem prilikom istraživanja ovih osjećaja i prošlih iskustava. Na primjer, mogli biste reći: „Bilo je teško osjećati se tako usamljeno“ ili „U pravu si; trebao/la si još ljubavi. “

Najvažnije od svega za prevazilaženje osjećaja praznine jeste ostavljanje (planiranje) vremena za sebe
Prirodno je da se ponekad okrenete određenim događajima ili aktivnostima da ne razmišljate o tome kako se osjećate. Na primjer, možda ćete biti skloni da izađete s prijateljima ili provedete noć igrajući video igre. Lagano sugerira da se borite protiv ovog poriva i umjesto toga uštedite vrijeme da biste bili sa sobom i pogledali unutra. To može uključivati istraživanje vlastitih želja, strahova, nada i snova. Budući da različite aktivnosti djeluju drugačije na različite ljude, možda ćete ustanoviti da vam meditacija, pisanje, molitva ili vježbanje pomažu u preusmjeravanju.
Vježbajte brigu o sebi
Depresija i tuga mogu ponekad dovesti do toga da zanemarite svakodnevnu brigu o sebi. Toga se ne treba sramiti, ali bavljenje brigom o sebi može vam pomoći da se osjećate bolje. To bi moglo uključivati osnovne stvari, poput brige o ishrani, dovoljno spavanja i vježbanja. Glad i umor ponekad mogu pogoršati negativne osjećaje. Razmislite o pronalaženju pozitivnih rezultata za svoje emocije, poput pisanja dnevnika, novog hobija ili kreativnih aktivnosti
Na kraju ostavite vrijeme za sebe i svakodnevno se pohvalite.

Leave a Reply