Seks je nešto što je teško zanemariti u našem životu, jer je svugdje u našoj kulturi, u časopisima i na televiziji, u modi, muzici, TV serijama i filmovima. Pomislili biste da smo svi otvoreni, opušteni i da nam je ugodno razgovarati o tome, ali često je upravo suprotno.
Mozak je sam sebi vlastiti centar zadovoljstva tokom seksa. Poznato je da samo fizička bliskost s drugim ljudskim bićem povećava nivo oksitocina – „hormona sreće“ – u mozgu, čineći da se osjećate sretno i sigurno.
Koliko nam dobar i uredan seksualni život može pomoći u uspostavljanju sretnog i kvalitetnog (partnerskog) života? Znamo li uopće šta nas seksualno uzbuđuje? Smatramo li da je seks samo jedna od mnogih obaveza u bračnom/partnerskom životu ili zaista uživamo u njemu? Možemo li povezati nedostatak seksualnog uzbuđenja i odnosa sa nezadovoljstvom u svakodnevnom životu? Zašto se mnoge žene često nađu u situaciji da misle da je seks za njih isključivo još jedna od bračnih obaveza, a ne i ravnopravno zadovoljstvo u liniji sa putovanjima, šopingom, izlascima? Općenito, zašto nam je teško govoriti o seksu?
U predgovoru knjige Figurae Veneris Mogensa Tofta, dr. Marijan Košiček navodi: “Čovjek ne postaje doista slobodan, pa prema tome ni u punoj mjeri zadovoljan svojim životom već samim tim što je postigao slobodu u svom vanjskom ponašanju, među ostalim i u seksualnom ponašanju. Stvarna sloboda kao izvor prave životne sreće uključuje prije svega unutarnju slobodu čovjeka od robovanja svojim vlastitim prohtjevima. To vrijedi i za spolni nagon. I na tom području ostvaruje čovjek stvarnu revoluciju tek onda kad postane psihički toliko zreo da se može uvijek ponašati onako kako je to doista korisno i za njega i za njegovog partnera, za ostale ljude oko njega i uopće za unapređenje unutarnje vrijednosti njegova života.“ Ovim je htio reći da ukoliko nemamo unutrašnju slobodu i poznavanje svojih potreba bez usprezanja, ne možemo uspostaviti slobodu ni u stvarnom životu.

Svi ćemo se odmah složiti da je i seksualni nagon, pored nagona za ishranom, komunikacijom jako važan. O njegovom zadovoljavanju ne govorimo kao o zadovoljavanju gladi. A kada govorimo o tome da je potrebno upoznati sebe i svoje potrebe „trigere“ seksualnog uzbuđenja nailazimo na zid šutnje i nerijetko tabuiziranje tematike. Zašto je to tako? Seksualno obrazovanje je uveliko uvedeno u obrazovne sisteme širom svijeta, i iznova izaziva kontroverze. Da je potrebno obrazovati mlade (a i odrasle) je činjenica, ali ono što izostaje u svemu je nedostatak poznavanja vlastite potrebe i načina zadovoljavanja iste. Ne možemo i ne smijemo ignorisati važnost seksa u partnerskom životu (iako je činjenica i to da mladi sve češće ulaze u seksualne odnose sve ranije, bez duže partnerske veze, u neobavezne seksualne odnose itd.). Ali osvrćemo se trenutno na partnerske odnose pa u tom tonu idemo dalje.
Seks je nešto što je teško zanemariti u našem životu, jer je svugdje u našoj kulturi, u časopisima i na televiziji, u modi, muzici, TV serijama i filmovima. Pomislili biste da smo svi otvoreni, opušteni i da nam je ugodno razgovarati o tome, ali često je upravo suprotno.

U stvari, mnogim ljudima je izuzetno teško razgovarati o seksu i njihovom seksualnom nezadovoljstvu. To može biti osjetljiva i neugodna tema koja izaziva osjećaj srama.
S obzirom na sve negativne poruke koje je većina nas o seksu dobijala u mladosti, kao i od strane religijske rigidnosti po ovom pitanju, ovo i nije neko iznenađenje. Nažalost, nedostatak seksualnog obrazovanja znači da većina nas nema ni relativno osnovne informacije. U našem društvu seks jednostavno nije prihvatljiva tema za razgovor. Šutnja o seksu drži nas u neznanju i od vitalne je važnosti da otvoreno razgovaramo o seksu u društvu, po mogućnosti počevši od školskog nivoa.
Seksualna komunikacija uključuje određeni rizik i u razgovoru o seksu s našim intimnim partnerima. Možemo postati ranjivi na presude, kritike ili ponekad odbijanje. Otkrivanje seksualnih želja i fantazija partneru može biti zastrašujuće, posebno kada partnerova reakcija nije pozitivna, zbog čega se možete osjećati posramljeno ili poniženo.

Mnogi seksolozi (seksolozi su specijalisti za ljudsku seksualnost) koji posjeduju specifična znanja i vještine u tom polju, proučavaju seksualno ponašanje ljudi, osjećaje i interakcije i pomažu osobama da usklade sva pitanja koja imaju u vezi sa njihovim seksualnim iskustvima, s ciljem poboljšanja njihovog života.). Oni kažu da njihovi klijenti misle da je samo njima teško i da jedino oni imaju problem u seksualnom životu – vjeruju da većina njihovih prijatelja ima sjajan seksualni život.
Ova mišljenja bi nas mogla navesti da vjerujemo da je seks nešto što dolazi prirodno i trebali bismo biti instinktivno dobri u tome, što jednostavno nije istina. Od malih nogu smo naučeni kako obavljati najosnovnije ljudske zadatke, a kad smo stariji, učimo kako učiti, razvijamo različite vještine za obavljanje različitih zadataka i učimo kako se zaposliti, kako biti odgovoran radnik, čovjek. Ali trebali bismo znati i kako imati seksualni odnos. U stvarnosti ključ da postanete dobar ljubavnik je dobra komunikacija sa svojim partnerom.

Seks je izuzetno intiman čin. Možemo se osjećati vrlo ranjivo i nelagodno i teško nam je voditi dijalog. Strah od odbijanja, nedostatak adekvatne ili kvalitetne performanse, tjelesna nesigurnost ili tjeskoba zbog otkrivanja svoga tijela ili neobične seksualne želje mogu nas spriječiti u slobodnoj komunikaciji.
Zato je razgovor o seksu jedini način za bolji seks. Potrebno je da se više obrazujemo o njemu, kao i o tome šta je specifično za nas i šta nas zadovoljava. Jako je puno literature, časopisa, a u ovoj tehnološkoj eri dostupno nam je bezbroj dokumentaraca zasnovanih na činjenicama, iskustvima, na različitim platformama, koji nam mogu pomoći da se upoznamo sa ženskom/muškom seksualnom anatomijom, seksualnim položajima, tehnikama i tako dalje.
Možda ćete otkriti da povećana bliskost može rezultirati strastvenijim odnosom i povezanošću. Seks je važan. Energizira vezu, vraća intimnost u odnos i može učiniti da se svaka osoba osjeća poželjno.
Ne trebamo puno istraživati da vidimo koliko je važno imati kvalitetan seksualni život, uz uzajamno zadovoljstvo partnera koje može imati pozitivne efekte i na naše kako fizičko tako i psihičko zdravlje. Uveliko su poznata istraživanja koja dokazuju da nedostatak ili nekvalitetan seks može uticati na fizičko i psihičko zdravlje ljudi.
A šta se to sve može desiti ukoliko dođe do nedostatka seksa ili do nekvalitetnih seksualnih aktivnosti (upražnjivanje seksa samo radi reda ili jer samo jedan partner to želi, ili ako smatramo da to trebamo obaviti iz bračne obaveze)?
Deset generalnih korisnih posljedica seksualnog odnosa:
1. Poboljšava imunološki sistem
Ljudi koji imaju seks imaju viši nivo onoga što brani vaše tijelo od klica, virusa i drugih uljeza. Istraživači sa Univerziteta Wilkes u Pensilvaniji otkrili su da su studenti koji su imali seksualne odnose jednom ili dva puta sedmično imali viši nivo određenog antitijela u odnosu na studente koji su imali seks rjeđe. Radi se o imunoglobinu A. Naravno i dalje trebate pored seksualnog odnosa nastaviti sa pravilnom ishranom, aktivnošću, dovoljnim spavanjem, itd.
2. Pojačava vaš libido
Čeznete za živahnijim seksualnim životom? “Redovni seksualni odnos čini boljim vaš libido”, kaže dr. Lauren Streicher. Ona je asistent kliničkog profesora akušerstva i ginekologije na Medicinskom fakultetu Feinberg Univerziteta Northwestern na Univerzitetu u Chicagu.
3. Poboljšava kontrolu bešike kod žena
Snažno karlično dno važno je za izbjegavanje inkontinencije, što utiče na oko 30% žena u nekom trenutku njihovog života. Dobar seks je poput treninga za mišiće dna zdjelice. Kada doživite orgazam, on uzrokuje kontrakcije u tim mišićima, što ih jača.
4. Smanjuje krvni pritisak
Istraživanja sugerišu vezu između seksa i nižeg krvnog pritiska, kaže dr. Joseph J. Pinzone, Izvršni i medicinski direktor Amai Wellnessa. “Bilo je mnogo studija”, kaže on. “Jedna značajna studija otkrila je da su seksualni odnosi posebno (a ne samozadovoljavanje) snizili sistolni krvni pritisak.” To je prvi broj na vašem testu krvnog pritiska.
5. Računa se kao vježba
“Seks je zaista sjajan oblik vježbanja”, kaže Pinzone. Neće zamijeniti traku za trčanje, ali se računa kao fizička aktivnost. Tokom seksa koristimo oko pet kalorija u minuti, četiri kalorije više od gledanja televizije. “Kao i kod vježbanja, dosljednost pomaže u maksimiziranju koristi”, kaže Pinzone.
6. Smanjuje rizik od srčanog udara
Dobar seksualni život dobar je za vaše srce. Osim što je odličan način za povišenje otkucaja srca, seks pomaže u održavanju ravnoteže nivoa estrogena i testosterona.
“Kada imate snižene vrijednosti bilo kojeg od dva navedena hormona, počinjete imati probleme, poput osteoporoze, pa čak i srčanih bolesti”, kaže Pinzone. Češći seksualni odnos može pomoći. Tokom jedne studije, muškarci koji su imali seksualne odnose najmanje dva puta sedmično imali su upola manje šanse da umru od srčanih bolesti od muškaraca koji su imali seks rjeđe od toga.
7. Smanjuje bol
Prije nego što posegnete za aspirinom, pokušajte doživjeti orgazam. “Orgazam može blokirati bol”, kaže dr. Barry R. Komisaruk, ugledni profesor usluga na Rutgersu, Državnom univerzitetu u New Jerseyu. Oslobađa hormon koji pomaže podići prag bola. Stimulacija bez orgazma također, može učiniti trik. “Otkrili smo da vaginalna stimulacija može blokirati hronične bolove u leđima i nogama, a mnoge su nam žene rekle da genitalna samostimulacija može smanjiti menstrualne grčeve, artritične bolove, au nekim slučajevima čak i glavobolju”, kaže Komisaruk.
8. Može rak prostate učiniti manje vjerovatnim
Ako idete za guštom, to može pomoći u prevenciji raka prostate. Muškarci koji su često ejakulirali (najmanje 21 puta mjesečno) imali su manju vjerovatnoću da obole od karcinoma prostate, pokazala je jedna od studija, koja je objavljena u Journal of American Medical Association. Nije jasno da je seks bio jedini razlog koji je bio važan u toj studiji. Mnogo faktora utiče na rizik od raka. Ali više seksa neće naštetiti.

Ovdje je vrlo bitno naglasiti važnost sigurnog seksa, kao i seks sa redovnim partnerom, što predstavlja glavni faktor.
9. Poboljšava san
Nakon seksa možete brže klimnuti glavom i to s dobrim razlogom. “Nakon orgazma, oslobađa se hormon prolaktin, koji je odgovoran za osjećaje opuštenosti i pospanosti”, kaže Sheenie Ambardar, dr. Med., psihijatrica u zapadnom Hollywoodu u Kaliforniji.
10. Ublažava stres
Bliskost s partnerom može smiriti stres i tjeskobu. Ambardar kaže da dodirivanje i grljenje može osloboditi prirodne hormoe, poput oksitocina i endorfina. Seksualno uzbuđenje oslobađa moždanu hemikaliju koja pojačava sistem zadovoljstva i nagrađivanja vašeg mozga. Seks i intimnost mogu povećati vaše samopoštovanje i sreću, kaže Ambardar. To nije samo recept za zdrav život, već i sretan.

Ono što je u seksualnim odnosima i razgovoru o istim najveći tabu, zabrana, podizanje zida jeste orgazam ili dostizanje vrhunca u seksualnom činu. Ovo se posebno odnosi na doživljavanje orgazma kod žene. Među ženama i muškarcima postoje anatomske razlike u cjelokupnoj tjelesnoj građi, pa onda i u građi genitalnih organa. To dalje, utiče na i na doživljavanje vrhunca u seksualnom odnosu čak i uz mijenjanje položaja. Upravo zato i treba znati da je moguće izvoditi snošaj u različitim položajima, jer nije svaki položaj za svaki par jednako prikladan. Ovo je priča opet sama za sebe, jako važna,ali opširna. U spolnom životu treba eksperimentirati, treba tražiti nove i sve bolje mogućnosti za uzajamno i potpuno uživanje. Novotarije i promjene unose u spolni život nekog para nove poticaje, i do tada nepoznate podražaje. To često djeluje kao osvježenje, a može samo koristiti održavanju neke ljubavne ili bračne veze uspješnom i sretnom.
Ima doduše, žena koje mogu naći puno spolno zadovoljstvo, naročito ako muškarac poprati odnos tvz. dopunskim podraživanjem žene. No još više ima žena koje ni najvještiji način izvođenja seksualnog čina neće dovesti do orgazma, ako se određenim oblikom spolne igre, prije, nisu dovoljno pripremile na njega, nisu se informisale, nisu dovoljno istražile svoju seksualnu stranu i untrašnjost, i kao rezultat ne znaju tačno ni koji ih to dodir zadovoljava ili šta je to što ih dovodi do vrhunca.
Za kvalitetan brak, partnerski odnos se trebamo osloboditi i predrasude da je muškarac onaj koji treba da bude u spolnom odnosu aktivni partner, a da je ženina uloga u tome više-manje pasivna. U prirodnom spolnom odnosu treba da budu oba partnera u načelu podjednako aktivna. Pri tome je sasvim sporedno da li je u određenoj situaciji aktivnija žena ili je to muškarac. Potrebno je da se podučavamo kako uživati. Nema sumnje da je ovo vrlo značajna tema i da ćemo u narednom periodu još pisati i istraživati o njoj.

Leave a Reply