Kad vas preplavi sveopća ideja da vam neke stvari nedostaju, polako postajete slijepi za ono što već imate i postajete nezahvalni prema njima. Ako ste nekada te stvari, osobe, pojedinosti vidjeli kao darove života, pod naglašenom ljubomorom, oni vama to više nisu.
Pomirimo se s tim da, iako nam to nije namjera, ponekad smo najviše ljubomorni na one koje volimo … ali ako bismo shvatili o čemu se radi, svjesno bismo se potrudili kloniti se ovog negativnog osjećaja. U nekom trenutku svog života svi osjećamo ljubomoru ili zavist prema drugim ljudima, ali kad počnemo djelovati u skladu sa tim osjećanjima, naše akcije postaju postaju nezdrave i potencijalno opasne.
„Ljubomora je prirodna, ali nije neophodna!“ Nepoznati autor
Od nastanka svijeta, ljubomora je najzastupljenija emocija, zajedno sa ljubavlju.. To je središnja i uobičajena tema u mnogim filmovima, fikciji (Shakespeare ju je nazvao zelenookim čudovištem) i drugim umjetničkim oblicima kroz historiju. U svetim knjigama je i ljubomora uobičajena priča. Razmislite o Kainu i Abelu (Habilu i Kabilu), dvojici Ademovih sinova. Kain je u ljubomornom bijesu ubio svog mlađeg brata.
Kad vas preplavi sveopća ideja da vam neke stvari nedostaju, polako postajete slijepi za ono što već imate i postajete nezahvalni prema njima. Ako ste nekada te stvari, osobe, pojedinosti vidjeli kao darove života, pod naglašenom ljubomorom, oni vama to više nisu.
A ljubomora,čak, nije ograničena samo na ljude. I divlje životinje poput čimpanzi i slonova pokazuju ljubomorne sklonosti.
Dugo preživjele priče o ljubomori uključuju i Davida, drugog izraelskog kralja, koji se sve dok nije trijumfirao protiv Filistejaca i legendarnog Golijata, nije svidio kralju Saulu. Nakon ovih značajnih uspjeha, Saul ga je natjerao da napusti zemlju zbog zrelog slučaja ljubomore. David se ipak nasmijao posljednji – na kraju je postao izraelski kralj i izgradio poprilično carstvo za sebe.
Poznajemo i priču o poslaniku Jusufu a.s. Jusufova braća su bila snažna i urotili su se protiv njega želeći da ga se riješe tako što su ga bacili u bunar. Jusuf, a.s., je kasnije postao jedna od moćnijih osoba u Egiptu i blizak kralju.
Zaustavimo se kako bismo definisali ljubomoru, koja je ili ogorčenost zbog nekoga ko uživa u uspjehu ili prednosti u odnosu na vas ili je strah od gubitka nečega što smatrate da je vaše (s pravom ili ne) – vašeg supružnika, vašeg najboljeg prijatelja itd. Ralph Hupka, profesor psihologije na Kalifornijskom državnom univerzitetu kaže da: „Ljubomora je anticipativna emocija. Nastoji spriječiti gubitak.” Hupka dalje daje odgovor i na pitanja o kojima se pitaju mnogi ljudi, a to su da li na ljubomoru utiču dob, spol, etnička pripadnost ili drugi faktori. Ova pitanja, iako su vrlo zanimljiva, također, je izuzetno teško proučavati u kontrolisanom, naučnom okruženju, samim tim i na njih dati jednostavan odgovor. Prema dr. Hupki, mnogi psiholozi vjeruju da su žene sklonije češće biti ljubomorne, jednostavno zato što su iskrenije i u dodiru sa svojim osjećajima, za razliku od muškaraca.
Pokretači ljubomore kod muškaraca i žena, također, imaju tendenciju da budu isti. Oba spola postaju ljubomorna kada se boje da će izgubiti nešto ili nekoga ko im je vrijedan. Jedno je istraživanje, međutim, otkrilo da će žene vjerovatnije ciljati ljubomorno ponašanje na suparnicu, umjesto na svog partnera. Možda je grčka božica Hera ipak bila ispred svog vremena, kada je ciljala ljubavnice svog supruga Zeusa, nego rješavala problem nevjerstva koji je postojao između njih.
Sumnja koja se javlja u osobi u odnosu prema partneru izaziva predviđanja koja su uglavnom nepovoljna i skoro nikad nisu zasnovana na realnim činjenicama. “Ide na kafu sa bivšom djevojkom ili dečkom, očito ga/je još uvijek privlači”, “Doći će kući i reći mi da želi razvod, ”„ Očito će dobiti unapređenje! Ona se tako zna „prodati“ šefici … ”. Koji god film da ste kreirali u glavi, uvijek ćete naći ljude ili situacije koji podržavaju vašu priču. Koja je priča koju sami sebi pričate? Šta je u osnovi vaših ljubomornih osjećaja?
“Ništa ne može pokvariti vezu brže od ljubomore.” Nepoznati Twitter post
Niko ne želi ljubomornog partnera, brata ili sestru, kolegu ili prijatelja – i niko ne uživa u ljubomori ili proživljavanju ljubomornog ponašanja. Pitanje koje se kontantno postavlja, šta uraditi da prevladate ljubomoru?
1. Sugestija – KOMUNIKACIJA. Prvo budite emocionalno inteligentni prema sebi i onima koji su vam važni, jer vam niko ne može čitati misli. Ako se osjećate ljubomorno, budite otvoreni prema sebi o svojim namjerama. Osjećate li da zaslužujete da budete na toj novoj poziciji na poslu? Imate li razloga pomisliti da vaš partner vara? Jesu li vas prije varali? Vrlo često nismo svjesni šta se podsvjesno događa. Na vama je da pronađete korijen svoje nesigurnosti i da ga zatim riješite. Ne skrivajte šta je to – to ne mora biti neka duboka tajna koju nosite.
2. Sugestija – POVJERENJE. Ljubomora proizlazi iz nedostatka povjerenja; nedostatak povjerenja unosite u svoj životni proces, u svoj odnos sa partnerom ili prema partneru, ali na kraju i razvijate nepovjerenje u sebe. Nedostatak povjerenja rađa nesigurnost, što stvara ljubomoru. Prirodno, gušimo ta osjećanja jer su neugodna. To je začarani krug. I sve dok su vaše misli i energija jasno usmjerene na ono što biste mogli izgubiti, upravo će se to dogoditi. Ovo je hladna i jaka istina o ljubomori: To je samoispunjavajuće proročanstvo. Kada su vaše misli i energija jasno usmjerene na ono što biste mogli izgubiti, upravo će se to i dogoditi.”
3. Sugestija – PODUZMITE AKCIJU. Iznimno je važno da spriječite sebe da se „fiksirate“ na ono što nemate. Radije preusmjerite svoju perspektivu na činjenicu da se naše želje mogu i otkrivaju kroz naše svakodnevne akcije. Veliko pitanje: “Kako provodite dane?” Ono što želite treba biti izvor nadahnuća, koji vam pruža snagu, motivaciju i sposobnost da djelujete prema naprijed.
Popularna zabluda o ljubomori je da je to isto što i zavist. Zapravo, osjećaj zavisti odnosi se na želju za nečim što ima netko drugi, poput brzih automobila ili kuće na moru, vikendice u planinama. Ljubomora se, međutim, prikladnije opisuje kao strah od gubitka nečega (ljubavnika, unapređenja, prijatelja itd.) zbog nekoga drugog.
Ako zelenooko čudovište pokaže svoje lice, sjetite se da ljubomora može biti izvanredno moćno sredstvo ako ga koristimo kako bismo se natjerali da dobijemo ono što najviše želimo. Umjesto da vas zadesi zavist, radije iskoristite ovu snažnu energiju zavisti da vam pomogne da radite prema onome što će vam zapravo donijeti više onoga što želite i manje onoga što osjećate da vam nedostaje.
„Osjetite emociju, ali nemojte postati emocija. Budite joj svjedok. Dopustite je. Pustite je.” Nepoznati autor
Negativni aspekti ljubomore su očigledni, ali može li ona ikada dati pozitivne rezultate? Thomas Jefferson, osnivač i treći po redu predsjednik SAD, vjerovao je da se istinski slobodna vlada može uspostaviti samo kroz ljubomoru, koja će je zaštititi i pomoći joj da napreduje. Doktor Hupka napominje da je normalna ljubomora znak da je jednom partneru stalo do drugog i na taj način cijeni njihovo partnerstvo. Ukratko, kada je ljubomora zadržana u granicama normalnog ponašanja, to može biti dobra stvar. Čim se počne sa prijetnjama nečijem kućnom ljubimcu, shvatite to kao znak da je zelenooko čudovište otišlo predaleko.
„Ljubomora u ljubavi je poput soli u hrani. Malo može poboljšati ukus, ali previše može pokvariti zadovoljstvo i, pod određenim okolnostima, može biti opasno po život.“ Maya Angelou
Leave a Reply