Somatska terapija je definisana upotrebom konekcije između uma i tijela za primjenu psihoterapije i fizikalnih terapija tokom liječenja. Terapeuti koji se bave somatskom terapijom vjeruju da unutrašnji osjećaji neke osobe utiču na njihov fizički oblik – koriste vježbe uma i tijela kako bi oslobodili nagomilane traume iz uma i tijela.
Kad doživite nešto traumatično, treba vam ozbiljan pristup za ozdravljenje. Simptomi posttraumatskog stresa mogu trajati sedmicama, mjesecima ili čak godinama nakon događaja. Nakon razornog događaja može biti teško pronaći ravnotežu i dostići nivo jasnoće stanja u kojem se nalazite. Ovdje vam može pomoći somatske terapija, koja predstavlja jedan holistički terapijski pristup.
Somatska terapija je definisana upotrebom konekcije između uma i tijela za primjenu psihoterapije i fizikalnih terapija tokom liječenja. Terapeuti koji se bave somatskom terapijom vjeruju da unutrašnji osjećaji neke osobe utiču na njihov fizički oblik – koriste vježbe uma i tijela kako bi oslobodili nagomilane traume iz uma i tijela.
Kako funkcioniše somatska terapija?
Lako se možemo nači zarobljeni u vlastitom fizičkom i emocionalnom stresu. Ovaj osjećaj zarobljenosti mogao bi vas dovesti i do panike, tjeskobe i nesposobnosti da se smirite. Tradicionalna terapija razgovorom može se efikasno pozabaviti mnogim mentalnim i emocionalnim zdravstvenim izazovima, ali oni koji se bave somatskom terapijom smatraju da terapija razgovorom može imati koristi od obraćanja pažnje na čovjekovo tijelo, što može pomoći osobi da ublaži stres i bol sprečavajući ih da u potpunosti iskuse život.
Somatsko doživljavanje je specifičan pristup u somatskoj terapiji i temelji se na ideji da traumatična iskustva uzrokuju disfunkciju u nervnom sistemu osobe i sprječavaju ih u obrade iskustva. Cilj somatskog iskustva je, dakle, pomoći pojedincu da uoči fizičke senzacije koje proizlaze iz njegovih mentalnih problema i iskoristiti tu svijest za prevladavanje bolnih osjećaja i emocija.
Vremenom somatska terapija ima za cilj da pomogne pojedincima da postanu svjesniji svog tijela i nauče tehnike oslobađanja od fizičke napetosti. To može uključivati vježbe disanja, svijest o senzaciji, tjelesne vježbe, masaže i vježbe uzemljenja. Ključno je pomoći osobi da razvije nove obrasce razmišljanja i ponašanja kako bi bolje reagovala na različita iskustva ili emocije kad se pojave.

Kada se koristi somatska terapija?
Somatska terapija fokusira se na fizičku i mentalnu povezanost osobe tokom liječenja i može se provoditi i u individualnoj i u grupnoj terapiji. Može se koristiti za rješavanje fizičkih i psiholoških simptoma određenih problema mentalnog zdravlja, uključujući:
• Stres
• Anksioznost
• Depresija
• Tuga
• Ovisnost
• Trauma i zlostavljanje
• Problemi u vezama
• Seksualna funkcija
Somatska terapija također, može koristiti onima koji su pokušali, ali nisu uspjeli doći do rješenja problema tradicionalnim metodama liječenja. Ovi tretmani mogu uključivati tretmane protiv fizičke boli, probavnih smetnji, problema sa spavanjem i druge medicinske probleme. Ideja je da će nakon što se fizički simptomi riješe, većini ljudi biti lakše riješiti psihološke simptome.
Ključni koncepti somatske terapije
Somatska terapija ima za cilj angažovanje tijela osobe kao terapijske tehnike i povlačenje iz osnovnih funkcija nervnog sistema tokom liječenja. Somatska psihologija, teorija iz koje je izvedena somatska terapija, uključuje sljedeće primarne pojmove.
Uzemljenje
Uzemljenje je tehnika zasnovana na tijelu koja se odnosi na sposobnost osobe da sebe doživljava utjelovljenom u trenutku. Uključuje osobu koja osjeća svoj fizički oblik, uključuje svoja osjetila, osjeća stopala na zemlji i na kraju smiruje svoj nervni sistem.
Razvoj granica
Razvoj granica podrazumijeva individualni fokus na sadašnji trenutak, osnaživanje osobe da ostane odgovorna za donošenje potrebnih promjena i razvijanje jasnih granica. Pomaže da se odgovori na način koji daje dojama da se osjećate snažnim i zaštićenim.
Samoregulacija
Naglašavajući važnost pažljivog zadržavanja veze s tijelom za vrijeme jakih emocija ili senzacija, cilj samoregulacije je razviti svijest o fizičkim senzacijama, s namjerom da regulišu (ili efikasno odgovore) na emocionalni intenzitet.
Kretanje i proces
Somatske terapije iskorištavaju sposobnost pojedinca da ozdravi slušajući svoje tijelo. Položaji, geste i upotreba prostora pružaju uvid u iskustvo osobe, a u somatskoj terapiji potiče ih se da se svjesno bave svojim impulsima kako bi dostigli rješenje.
Sekvenciranje
Kada napetost počne popuštati, kretanje osjećaja može se dogoditi u cijelom tijelu. Napetost se može stvoriti u trbuhu, pomaknuti se do grudi i konačno se zaustaviti u stisku grla, ili alternativno, napetost se može osloboditi suzama i rezultirati sposobnošću slobodnijeg disanja.
Titracija
Titracija se odnosi na proces doživljavanja male količine nevolje s ciljem ublažavanja bola. Kako se polako počinjete ponovno vraćati prošlim traumama, vaš će terapeut pratiti reakciju vašeg tijela i senzacije koje oni donose. On će provjeriti kako se osjećate, pored toga što će pratiti fizički odgovor – promjene disanja, stisnute ruke ili promjenu tona glasa.
Postoje li ograničenja za somatsku terapiju?

Iako mnogi izvještavaju o dobrim rezultatima o somatskoj terapiji, dokazi o ovom pristupu potpomognuti naukom i dalje su ograničeni. Prva randomizirana kontrolisana studija provedena je 2017. godine i procijenila je učinkovitost ovog pristupa za liječenje posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP). Otkrila je da somatska terapija ima pozitivne koristi kao mogućnost liječenja. Međutim, studija je imala određena ograničenja, kao i neka druga istraživanja o PTSP-u.
Pored potrebe za dodatnim istraživanjima, postoje i etička pitanja oko upotrebe dodira tokom terapije. Iako neki mogu smatrati da im fizički kontakt tokom terapije smanjuje bol i pomaže u oslobađanju napetosti, drugi – posebno oni pogođeni traumom i seksualnim zlostavljanjem – mogu taj kontakt negativno doživjeti i mogu im biti neudobni.
Na šta treba obratiti pažnju kod somatskog terapeuta?
Somatska terapija može se lako integrisati u druge psihoterapijske i savjetodavne prakse – ključ je pronaći licenciranog i iskusnog stručnjaka za mentalno zdravlje koji ima adekvatno iskustvo i razvijene tehnike somatske terapije. Imajte na umu da je pronalazak terapeuta s pravim obrazovanjem i iskustvom samo jedan dio slagalice; jednako je važno pronaći terapeuta s kojim se osjećate ugodno i za kojeg osjećate da vas razumije i pred vas postavlja izazove koje želite prevladati.
Veza između čovjekova uma i tijela je snažna i može otvoriti nove potencijalne načine liječenja problema mentalnog zdravlja. Praktičari somatske terapije vjeruju da čovjekove misli i osjećaji mogu uticati na njezino fizičko blagostanje i koriste vježbu uma i tijela kako bi oslobodili napetost. Iako su još potrebna veća istraživanja, postoje dokazi koji pronalaze korist u primjeni somatske terapije. Uz pomoć licenciranog terapeuta, osoba može bolje upravljati fizičkom napetošću u svom tijelu i doživjeti bolji život.

Leave a Reply